Bilgisayar Kasa Temizliği Nasıl Yapılır

Nasıl Yapılır

Bilgisayar Kasa Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kasasını temizleme hususunda ayrıntılı bilgiler…

Bilgisayar kasasını nasıl temizleyeceğimizden önce bilmemiz gereken şey hangi aletler ile temizlememiz gerektiğidir. Öncelikle bilgisayarı temizlemeye başlamadan önce üzerinizde statik elektrik olmadığından emin olunuz. Statik elektrik donanımlarınıza zarar verebilir. İkinci ölçek ise hangi aletleri, aleti kullanacağımızdır; Bilgisayar kasasını temizlerken bu konuda gerekli tecrübesi, bilgisi bulunmayan kişiler elektrikli süpürge ile temizlemeye kalkabiliyorlar. Bu bilgisayarınızın donanımları için tehlikelidir. Bilgisayar temizliği için daha elverişli olan bir alet vardır ; Hava kompresörü ile bilgisayar kasasını daha iyi temizleyebilirsiniz. Ancak çok kapsamlı bir temizliğe ihtiyaç duymuyor, sadece gözünüzü rahatsız eden birkaç tozdan arınmak istiyorsanız bu noktada hava kompresörü olmadan da elbette temizliğe başlayabilirsiniz ;

Bunun için, nemli bir bez ile bilgisayar parçalarınızı silebilirsiniz. Kasanın içerisini sildiğiniz nemli bezinizin çok ıslak olmamasına özen gösterin. Dediğimiz gibi nemli olmalı yani tozları çabucak alabilmeli ancak bezin fazla ıslak olması bilgisayar donanımlarına zarar verebilir.

Bilgisayar temizliği yaparken bazı parçalarüı söküp takmanız gerekir. Örneğin işlemciyi temizlemek istiyorsanız işlemci ile fanı ayırmalısınız. Diğer türlü randımanlı bir temizlik sağlayamazsınız. Aynı şekilde grafik kartınzıın arasında biriken tozları da temizlemeniz için fanları çıkarmanız gerekir. Zaten bilgisayarlarda fanlar çok fazla toz tutar ve haliyle fanları düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir. Çünkü sıkışan tozları hava kompresörü dahi tam olarak temizleyemeyecektir. Bu noktada mutlaka soğutucuyu söküp temizleyip yeniden takmalısınız. Her donanım soğutucusu ve donanımlar aynı olmadığı için haliyle nasıl söküp takılacağına bu konuda yer vermeyeceğiz. Ancak grafik kartınızın veya işlemcinizin, aynı zamanda soğutucunuzun modelini araştırarak, kullanım kılavuzlarını okuyarak sonuca ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın