Hertz Hz Nedir Ne İşe Yarıyor?

Nedir
Hertz Hz Nedir Ne İşe Yarıyor?
Teknoloji dünyasından bilinen bir terim olan Hertz kelimesinin tam anlamı ve ne işe yaradığı pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Hertz teriminin ne olduğu, ne işe yaradığı ile ilgili bilgiler içeren içeriğimiz…
Hertz Nedir?
Hertz terimi ekrana yansıyan görüntünün bir saniye içerisindeki yinelenme hızıdır. Bunu daha basit bir dille ifade edecek olursak; Hertz, ekranda örneğin bir film izlediğimizde bunun hareketlerini gözümüzün daha akıcı veya kasma olarak algılamasındaki en önemli husustur. Hertz sayısı yüksek olduğunda video çok canlı bir şekilde işleyecektir. Hertz sayısı düşük kaldığında ise giderek daha yavaş hareket eden, akıcı olmayan bir görüntü ile karşılaşabiliriz.
Hertz Ne İşe Yarıyor?
Hertz özellikle monitörlerde pek çok kez karşımıza çıkan bir terimdir. Monitörlerin özellikleri, TV’lerin özellikleri tanıtılırken Hertz kavramı da ifade edilir ve bu kavrama ürünü satın almayı düşünen bir kişinin hakim olması gerekir. Çünkü hertz ne kadar yüksek olursa monitörünüzün veyahut TV’nizin size sunacağı görüntü de o kadar akıcı olacak demektir. Bu arada çok yüksek Hertz farklılıkları olmadığında mesela 60 Hertz ile 75 Hertz arasını gözümüz çok iyi algılayamayabilir. Yani aradaki farkı hemen ayırt edemeyebilirsiniz. Ancak örneğin 30 Hertz ile 60 Hertz arasında ciddi bir akıcılık farkı hissedersiniz.
Hertz Teriminin Sağlığa Etkileri
Hertz sadece akıcılık için değil sağlık için de önemli bir terim. Hertz değeri ne kadar düşük olursa göz o kadar yorulur. Bu yüzden özellikle TV, monitör gibi ekranlara bakarken bir süre sonra gözümüzde ağrı, yorgunluk hissederiz. Eğer Hertz değeri yüksek bir monitörünüz veya TV’niz varsa o yorgunluk belirtileri daha aza indirgenir. Haliyle Hertz değerinin yüksek olması sağlık için olumlu iken düşük olması olumsuz bir etki doğuracaktır.

 

Bir cevap yazın