Migren Nedir Migren İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Nedir, Nelere Dikkat Edilmeli

Migren Nedir Migren İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Migrenin ne olduğu, migren hususunda nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında ayrıntılı makale :

Migren, bilindiği üzere bir baş ağrısıdır. Ama bu sıradan bir ağrı değildir.  Kişinin günlük yaşantısını etkileyecek şekilde, orta şiddette veya şiddetli şekilde gelişir. Migren genelde tek taraflıdır ama tüm başta da görülebilir.Bu ağrıyla beraber kişide bulantı-kusma meydana gelmektedir. Bununla beraber yorgunluk, halsizlik gelişir.Kişi iş yapamaz hale gelir, sürekli karanlık odada yatma hissine kapılır. Bu da kişilerin aktivitelerini büyük çapta olumsuz şekilde etkiler.

Migren, erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Erkeklerde bu oran azdır. Migrenin ortaya çıkış sebebi  tam olarak belirli değildir. Ailede migren şikayeti olan kişilerde migren görülme olasılığı diğer kişilere oranla daha fazladır.

Migren Belirtileri

Baş Ağrısı : Günlük yaşamı etkileyecek düzeyde şiddetli. (4-72 saate kadar değişen)

Diğer Belirtiler : Bulantı,kusma, ses-ışık hassasiyeti, halsizlik, ishal, tansiyon düşmesi-yükselmesi, göz önünde karartılı -renkli noktalar, görme zorluğu, baş dönmesi, çarpıntı

Migren için Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kişi, gün içerisinde üzüntü,stresten uzak durması gerekir. Dengeli beslenme önemlidir,öğün atlanmamalı, az yenmemelidir. Çikolata, kuruyemiş, kakaolu gıdalar, eski peynir, kafeinli içeçekler, alkollü içecekler migreni tetikler. Uyku düzensizliği-az uyku, hormonal ilaçlar, kadınlarda adet dönemi, çevresel faktörler (hava durumu, ağır kokular,gözü rahatsız derecede etkileyecek ışık) migreni tetikleyici unsurlar arasındadır.

Bir cevap yazın