V-Sync Nedir Ne İşe Yarıyor?

Nedir
V-Sync nedir ve ne işe yarar? V-Sync açmak mı daha iyi kapatmak mı?
V-Sync kelimesinin tam açılımı Vertical Synchronization şeklindedir. FPS değerini görüntüleme yapılan cihazın Hz değerine eşitleyen bir ekran teknolojisidir. İşlevi ekran kırılmalarının önüne geçmektir. Bir film izlerken veya video oyunu oynarken geçişler sırasında Hz ve FPS birbirlerinden ciddi farklılıklarda ise ekranda üst üste binmeler, kırılmalar meydana gelir.

Örnek ile açıklayacak olursak; FPS 90 iken Hz 59 ise aradaki rakam kırılmaları algılamanıza neden olur. Bu görüntü kirliliğine neden olduğundan bu sorunun önüne geçebilecek bir teknoloji düşünülmüş ve V-Sync isimli kırılmaları eşitleme yordamıyla önleyen bir teknoloji geliştirilmiştir. V-Sync açtığınızda FPS’niz kaç olursa olsun 30’a veya 60’a sabitler ve böylelikle kırılmalar meydana gelmez.

 

V-Sync Yararları
  • Ekran kırılmalarının önüne geçerek daha kaliteli bir görüntü ortaya çıkarır
V-Sync açık olmayan bir video oyunundan görüntü:
V-Sync Zararları
  • Görüntünün akıcılığını düşürür. Hatta zaman zaman oluşan ufak çapta kasmaları gözümüz hisseder. Özellikle büyük ekranlı cihazlarda rahatsızlık verebilir.
V-Sync kapatılmalı mı açılmalı mı?
Bunun cevabını kendiniz bulmalısınız. V-Sync açık olduğunda ekran kırılmaları yok olur ancak akıcılık, performans düşer. V-Sync kapalı olduğunda ise akıcılık ve performans yüksek kalır ancak  ekranda kırılmalar, görüntü kirlilikleri meydana gelir.

Bir cevap yazın