Aç Kalmak Kilo Verdirir Mi ?

Nelere Dikkat Edilmeli

Aç Kalmak Kilo Verdirir Mi?

Zayıflama hususunda öğreti yazısı :

Aç Kalmak Kilo Aldırır!

Her insan aç kalınca kilo vereceğini sanar, diyet yapmakla aç kalmayı karıştırır. Bu hataya özellikle kadınlar düşer. Aç kalınca yağlarının eriyeceğini ve böylece zayıflayacağını düşünürler. Oysaki aç kalmak kilo verdirmez, aksine kilo aldırır.

Araştırmalar sonucunda görülen o ki aç kalmak zayıflatmaz, zayıflatmamak ile beraber kilo bile aldırır. Açlık hissi metabolizma hızını arttırır ve vücut, bulduğu her enerjiyi yağa çevirmeye odaklanır. Böylece enerjinin yakılması güçleşir ve yakılamayan enerji , yağa çevrilip depolanır. Bu açlık hissi git gide artıp şiddetlenmesi durumunda ise bu sefer kas dokusu dahi yakılabilir.

Diyet yapmak aç kalmak değildir. Diyet yapmak asla aç kalmak olarak düşünülmemelidir. Eğer aç kalarak kilo vermeye kalkarsanız vücudunuzun hormonal ve metabolik dengesini bozarsınız ve aynı zamanda sürekli kilo alırsınız. Bu açlık hissi uzun süre tekrar ederse şeker-insülin dengeniz bozulur, böbreküstü bezlerinden salgılanan kortizol hormonunun miktarı artar. Bu da kas kütlenizi azaltır. Kas kütlesi, metabolizma hızını en çok etkileyen bir dokudur. Bunun için gerekli egzersizler yapılarak kas kütlesi arttırılması sonucunda metabolizma hızlanır, vücut, kas/yağ oranını kas dokusu lehine değiştirmeye çalışır.

Aç kalarak kilo vermeye kalkanlarda kas kaybı yaşanır ve yaşanan kas kaybı sonucunda metabolizma hızı düşer. Metabolizma hızının düşük olduğu  açlık zamanlarında bir miktar yağ kaybedilse dahi diyet bırakılır bırakılmaz yenilip içilenler şeyler düşük metabolizma hızı nedeniyle yakılamadığından yağa dönüşüp depolanır. Böylece verilen kilolar fazlasıyla ve hızla geri alınır.

Bir cevap yazın