İyi Bir Kulaklıkta Olması Gereken Özellikler

Nelere Dikkat Edilmeli

İyi Bir Kulaklıkta Olması Gereken Özellikler

İyi bir oyuncu kulaklığında olması gereken özellikler neler? Bu soruya cevap aradığımız Webzon Info öğreti içeriğimiz ile karşınızdayız.

Esnek ve Ferah

İyi bir oyuncu kulaklığı öncelikle esnek yapıda olmalıdır ve kulağa rahat oturmalıdır. Kulağı rahatsız edecek, tahriş edecek, terlemeye neden olacak oyuncu kulaklıklarından uzak durulmalıdır. Kulaklıklar genellikle uzun kullanımlarda kulaklarda ve baş bölgesinde ağrı yapmakla birlikte terleme de yapabilmektelerdir. İşte bu yüzden kulaklık tercihi yaparken ince eleyip sık dokumak gerekir çünkü özellikle oyuncu kulaklıkları oyunlarda kullanıldığından saatlerce kulaktan çıkarılmamaktadır. Haliyle oyuncunun uzun süre konforla kullanacağı bir kulaklık olmalıdır. O halde ilk prensibimiz kulağımız ortopedik, esnek, terleme yapmayacak bir kulaklık olmalı.

Kaliteli Ses İçin Bunlara Dikkat

İyi bir kulaklıktan elbette sesi kaliteli iletmesini beklersiniz. Bu bağlamda almış olduğunuz kulaklık sesleri iyi bir biçimde kulağa yansıtabilmeli ancak genellikle bu hususta teknoloji severler yanılgıya düşebiliyor. Bazen bir kulaklık çok kaliteli iken ondan cızırtılı sesler gelebiliyor ve kaliteli ses veremiyor. Bu aslında kulaklığı bağladığınız ses kartı ile alakalı bir durum. Yani sesi çok iyi çıksın diye ses kalitesi olarak daha üst seviyede bir kulaklığa daha fazla para vermek yerine aynı parayı ses kartına yatırıp daha mütevazi bir kulaklık almak sizi daha memnun edecektir. Çünkü kulaklıklar ses kartınız kalitesiz ise ve kulaklığınıza uyum sağlayamıyorsa cızırtı, alçak ses, HD kaliteden uzaklık gibi problemlere neden olur.

Sağlamlık

İyi bir kulaklık sağlam yapıda olmalı, kolay kırılıp bozulmamalıdır.  Günümüzde özellikle mikrofonlu ucuz fiyata satılan pek çok kulaklık kısa sürede bozulmaktadır. Bu tür kulaklıklarda kalitesiz malzeme ve işçilik uygulandığından ömrü 1 yıl olmadan çöpe gider. Bu kulaklıklar biraz da telefon mağazalarından 5-10 TL’ye aldığınız kalitesiz kulaklıra benzer. Kısa zamanda  sol taraftan ses gelip sağ taraftan ses gelmediğini, mikrofonun çalışmadığını veya cızırtılı çalışmaya başladığını farkedebilirsiniz.

Ses Özellikleri

Tabii iyi bir kulaklık ses ve mikrofon yapısı olarak güçlü özelliklere sahip olmalıdır. En ufak ayrıntıları algılayabilen ve gürültüleri önleyebilen mikrofonu ve sesi istediğiniz düzeyde yansıtabilen , ideal frekans değerlerine sahip olmalıdır.

Bir cevap yazın