Tehlikeli Mailler

Nelere Dikkat Edilmeli

Tehlikeli Maillerin Listesi

İnternet ortamında mail görüntülerken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Virüsler mail yoluyla da sıklıkla bulaştığı için cihazınız üzerinde bir maili görüntülemeden önce aşağıdaki uyarılarımızı okumanızda yarar var. Bilinçli bir kullanım ile mail virüs riskini en aza indirebilirsiniz.

 

  • Yabancı Dil İçeren Mailler

Sıklıkla kullanılan bir yöntem. Yabancı dil ile gönderilen maillerin göndericisinin kullanıcı adı da yabancı dile sahiptir. Bunlar rutin mail spam engelleme servislerinde gözden kaçan mailler olup dikkatli olunması gerekir. Yabancı dil içeren başlığa sahip şüpheli bir mail görüldüğünde açılmamalıdır.

 

  • İddialı Sloganları Olan Mailler

İddialı sloganlara sahip mailler açılırken şüphe ile yaklaşılması daha doğru olacaktır.

Bu tür maillere örnekler :

-Bu maili açmazsanız çok şey kaybedersiniz

-Bu maili mutlaka görüntüleyin

-Bu mail ile hayatınız değişecek

 

  • Yetişkin – Arkadaş Edinme Mailleri

Sıklıkla karşılaşılır. Yetişkinlere yönelik bir başlık veya arkadaş edinme, aşk başlıklarına yer verilir. Dikkat edilmesi gereken mail türlerindendir. .

 

  • Kumar – Kazanç Mailleri

Kumar içerikli mail başlıklarından ve çok para kazanacağınızı ifade eden çeşitli başlıklardan şüphelenilmelidir. Bu tür başlıklar hemen görüntülenmemeli.

 

  • Gereksiz Posta Kutusundakiler

Gereksiz posta kutusuna genellikle düzgün internet sitelerinin postaları da düşüyor. O yüzden her gereksiz posta kutusundaki mail gerçekten de gereksiz ve tehlikeli anlamını taşımaz. Ancak bu kutudaki maillerin çoğu tehlike arz eder. O yüzden bu tür mailleri açarken dikkatli olmalı, spam mail açmanın tehlikelere yol açabileceğini bilmelisiniz.

 

  • Sahte Kimlik İçeren Mailler

Bir mailin sahte bir kimlik ile gönderildiğini bazen hemen anlayamayabilirsiniz. Ancak kısa bir araştırma ile kurumların resmi mail adreslerini bilebillir, veya temsilcilerini arayarak konu ile ilgili doğrulama bilgisi alabilirsiniz. Sizin kişisel bilgilerinize erişebilmek için güvenilir bir kurumun taklidini yapabileceklerini unutmayın.

 

Bir cevap yazın