Telefon Çok Isınıyor Neden Ne Yapmalıyım

Nelere Dikkat Edilmeli

Telefon Çok Isınıyor Neden Ne Yapmalıyım

Telefonun aşırı ısınması hususunda yardımcı öğreti makale :

Genellikle sorunu kullanıcılar açıklarken ‘HTC telefonum çok ısınıyor’ gibi marka ile bağdaşlaşan ifadelere yer verirler. Ancak bazı kendi çipsetini, donanımını üreten markalar hariç tüm akıllı telefon üreticileri çipset üreticilerinin donanımlarını kullanırlar yani içerisindeki donanımları kendileri üretmezler. Haliyle bunu marka ile bağdaştırıp ‘HTC telefonum çok ısınıyor veya Samsung telefonum çok ısınıyor‘ şeklinde terimler ile aratmak yersizdir. Bunun yerine, sahip olduğunuz donanımların analizini yapmalısınız.

Bir Numaralı Etken Batarya

Telefonun çok ısınması hususunda ilk etken batarya olarak gözlemlenebilir. Orjinal batarya kullanılmıyor olması veya kullanılan bataryanın orjinal olsa dahi gerekli kalitede olmaması ısınma sorunlarını, hatta beraberinde patlama sorunlarını doğurabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken şey telefonun bataryasını sorgulamak, araştırmaktır.

Çipset

Akıllı telefonlarda bulunan işlemciler telefonun nabzı hususunda en önemli merkez olduğundan, özellikle telefon yükteyken sıcaklık olarak kendini belli etmektedir. Telefon yük altındayken veya sıcak havalarda veya şarjda iken kullanılıyor olması sıcaklığı arttıracaktır. Sıcaklık bir nebze olabilir normaldir ancak aşırı derecede sıcaklık olması ciddi bir problemdir. Bu noktada akıllı telefonu sıcak bir ortamda şarj halinde ve üstelik yük altında kullanmak tehlikelidir. Mümkün olduğunca şarjda iken kullanılmamalı, güneşte bırakılmamalıdır. Bilinçli kullanım ile sıcaklık bu şekilde daha aza indirgenebilir. Öte yandan bunlar bir bir uygulansa, telefon bilinçli bir biçimde kullanılsa dahi ısınmalar söz konusu olabilir. Eğer akıllı telefon eski bir telefon ise ve haliyle eski mimari bir çipsete sahipse kasma, ısınma gibi problemlerin gerçekleşmesi son derece normaldir.

Akıllı telefon teknolojisi sürekli büyük bir sürat ile gelişmekte, kendisini sürekli zirveye çıkarabilmektedir. İçerisinde bulunan donanımların sürekli yenilenmesi ve daha teknolojik hale gelmesi, ısınma problemlerini giderdiği gibi, doğru kullanım ile beraber nihai başarılı sonuçlara ulaşılabilir. Öte yandan bunun bazı istisnaları vardır. Piyasaya sürülen yeni bir çipset dahi güç orantısı iyi kurulamadığında ısınma problemleri yaşatabilmektedir. Ancak bu belirttiğimiz üzere istisnaları kapsamaktadır.

Bir cevap yazın