Sakız Kilo Vermeye Yardımcı Olabiliyor

Sağlık

Sakız çiğnemenin kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen bir gerçek. Bu noktada yapılan araştırmalar gösteriyor ki sakız çiğnemek saatte yaklaşık 11 kalori yakmanızı sağlıyor.

Elbette saatte yaklaşık 11 kalori bir insana az gelebilir ve açıkçası az da. Yani sakızın kilo vermeye etkisi var evet ama sanıldığı kadar fazla değil.

Sakızların kendi içerisinde kaloriye sahip olduğunu da bilmek gerekir. Şekerli veya şekersiz olması kalori miktarında ciddi bir değişiklik sağlar. Şekerli sakız yaklaşık 10 kaloridir. Yani bir sakız çiğnerken bir saatte sakızdan aldığınız kaloriyi geri vermiş olursunuz. Bir saatten sonra da kilo vermeye başlatır. Ancak dediğimiz gibi bu kilo saatte 11 kalori kadar olduğu için çok fazla bir kazanımınız olmaz.

Fakat şöyle bir gerçek de vardır ki işte kilo vermenize bu yardımcı olur:

Sakız çiğnerken bir şeyler atıştıramazsınız ve sakız her ne kadar acıktırıyor gibi gözüksede iştahınızı azaltmaya da yardımcıdır. Sakız çiğnerken genellikle insan başka bir şeyle de beslenmek istemez. Ve zaten sakız çiğnerken aynı anda başka bir  besini tüketmek  ağızda kötü bir tat oluşmasına neden olur. Sonuç olarak sakız çiğnediğiniz sürece kalori yaktığınız gibi aynı zamanda ek kaloriler de almadığınızdan gün içerisinde eskisine göre atıştırmalıkları kestiğinize göre kilo vermeye başlamış olursunuz.

Sakızın kilo verme yönündeki etkisinde ne zaman çiğneneceği de önemlidir. Sakız çiğnemek pek çok insanın karnını acıktırmaktadır. Özellikle sabah saatlerinde henüz yemek yememişken sakız çiğnediğinizde karnınızın daha fazla acıktığınızı hissedersiniz. Sakız özellikle ara öğünlerin ardından belil aralıklarla çiğnendiğinde kişiye fayda sağlayabilmektedir.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bir cevap yazın