Uykuda Diş Gıcırtısı Nedenleri

Sağlık

Uykunuz esnasında dişinizi gıcırdatıyorsanız aslında bunun pek çok sebebi olabilir. Fakat uzmanlar bunlar arasında en çok görülen nedenleri açıklamışlardır.

Uykuda diş gıcırtısının başlıca nedeni strestir. Günlük işlerinizde büyük bir stres yaşıyorsanız uykunuza da bu yansıyacaktır. Bunu şuna benzetebilirsiniz: Bir insan uyurken kafasındaki düşüncelerin rüya hallerini görebilir. Yani günlük hayatta yaşadığımız şeyler uyku halinde karşımıza çıkabilir. Diş gıcırtısının temel sebebi de gün içerisinde yaşadığınız stresin dışa vurumudur. Özellikle uyumuyorken de dişini gıcırttığınızı farkediyorsanız bunun stres ile alakalı olma olasılığı çok daha yükselecektir.

Aşırı hassas insanlar da sıklıkla dişlerini gıcırtadır

Bir diğer önemli sebeplerinden biri aşırı hassas bir yapıya sahip olmaktır. Fazla duygusallık, reaksiyonlara karşı beklentilerin dışında tepkiler vermeye çalışmak da diş gıcırtıcı sebeplerindendir.

Genel olarak hassas ve titiz, takıntılı insanlarda diş gıcırdatması istem dışı olan bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bu gibi durumlarda yapılması gereken şey doktorunuz ile görüşme yapıp tedavi sonuçlarını analiz etmektir.

Bir cevap yazın