Klavyeye Kola Döküldü Ne Yapmalıyım?

Teknoloji

Klavyeye kola kaçınça ne yapılması gerekir? Klavyeye su döküldü ne yaplayım? Klavyeye kola dökülünce yapılması gerekenler…

Bilgisayar kullanırken içecekleri genellikle eksik etmeyiz. Klavyemizin üzerindeki masada içeceğimizi yudumlarız. İçecek döküldüğü taktirde haliyle ıslanacak olan şeylerin başında klavye gelir.  Özellikle kola gibi bir sıvı klavyenin üzerine döküldüğü zaman işimiz çok daha zorlaşacaktır. Çünkü kola epey şekerli bir içecektir. O halde temizlerken acele etmeliyiz.

İlk olarak yapmamız gereken şey hemen klavyemizin üzerine bir bez koymak ve sıvıyı emmesini sağlamak ve klavyenin fişini çekip elektriksiz bırakmam. Ardından klavyenin içerisinde yer alan kolaları çıkarabilmek için klavye tuşlarını sökmeliyiz. Tuşları söktüğünüzde klavyenin içerisini çok daha kolay silebilirsiniz. Bazı klavyelerde tuşlar sökülememektir. Bu gibi durumlarda işiniz biraz daha zor olacaktır.

Klavyenizi baş aşağı çevirip yere doğru sirkeleyin. Böylece içerisinde kalan göremediğiniz sıvıların dökülmesini de sağlarsınız. Ardından son kez  bezle temizliğini yapın ve klavyeyi kuru ve sıcak bir ortamda, mümkünse güneşin altında bir gün kadar bekletin. Ertesi gün klavyenizi tekrar bilgisayarınıza takıp çalıştırabilirsiniz.

Klavyeyi saç kurutma makinesiyle kurutmak zarar verir mi?

Bazen zarar verir bazen de vermez. Ancak kesinlikle sağlıksız bir yöntem olduğunu söylemeliyim. Klavyeye sıcak hava tutmanız onun hemen kuruyup çalışacağı anlamına zaten gelmez. Bu gibi sıvı dökülmeleri durumunda yukarıda anlattığım yöntem bizzat uygulanmış, en etkili yöntemdir.

Bir cevap yazın