Mikro Ödeme Nedir ve Neden Var? Detaylarıyla Değiniyoruz

Oyun

Mikro ödeme sistemi, oyun firmalarında ortaya konulan binevi ek gelir kapısıdır. Mesela online bir oyunu satın alırsınız ve oynamaya başlarsınız. Ancak gözünüz bir anda greçek para ile satın alınan oyun eşyalarına kayabilir. İşte bu, o platformda mikro ödeme sistemi olduğunu gösterir.

Genellikle online oyunlarda karşımıza çıkan mikro ödeme sistemi, sanal bir oyun eşyasının gerçek para ile satın alınması ve oyun içerisinde diğer oyunculara karşı kullanılabilmesidir. Netice itibariyle mikro ödeme ile alınan bir oyun eşyası diğer parasız oynayan oyuncular için sıkıntı oluşturur. Özellikle oyunu kıt kanaat alabilen, yani mikro ödeme yapamayacak olan oyuncular için büyük bir dezavantaj getiren mikro ödeme sistemi, bir oyuncunun sırf parası olduğu için diğer oyuncuya karşı üstünlük kurmasına yol açabilir.

Mikro ödeme sistemi bu tarz sakıncalarından dolayı oyuncular tarafından defalarca reddedilmiştir. Daha önce EA tarafından da ünlü oyun serileri için sunulan mikro ödeme sistemi, büyük tepkiler üzerine bir süreliğine kaldırılmıştı ancak daha sonra tekrar hortladı ve giderek yaygınlaşıyor. Mikro ödeme sisteminin yakında çoğu oyunda bulunacağı konuşuluyor.

Mikro ödemeler son olarak Gran Turismo SPORT oyununa geldi. PlayStation 4 üzerinden oynanan bu sevilen yarış oyunu, artık mikro ödeme sistemini içerisinde barındırıyor ve mikro ödemelerin minimum alt tutarı 2 Euro.

Bir cevap yazın